Що таке актив з права користування і які наслідки з податку на прибуток?

11.06.19
Операції з активом з права користування стосуються лише тих підприємств, які ведуть облік за міжнародними стандартами
Важливими залишаються питання з податку на прибуток підприємств, і взажаємо за потрібне звернути увагу на всі зміни, які діють з 01.01.2019 р. Зокрема, про введення в обіг нового визначення «актив з права користування». Зазначене стосується лише тих підприємств, які ведуть облік за міжнародними стандартами. До ПКУ додано новий пункт, що передбачає незастосування податкової амортизації до активів з права користування за договором оренди. При цьому можуть бути два типи оренди: оперативна та фінансова (з правом викупу).

Зауважемо також на 30-відсотковій різниці, тобто на обмеженні витрат. Така різниця не стосується актива з права користування за договорами оренди.

Спрощено державне регулювання за деривативами. Тепер Кабмін не встановлюватиме стандартну (типову) форму деривативів.

ДФС звертає увагу на нову норму ПКУ, яка має назву «норматив витрат на виплати страховим посередникам». Такий норматив має встановлюватися Держфінпослуг, однак цього й досі не відбулося.

При застосуванні правил трансфертного ціноутворення застосовується  принцип превалювання сутності над формою. Тобто до уваги братимуться  фактично здійснені операції  незалежно від їх документального оформлення.

Окремо звертаємо увагу на питання прискореної амортизації для групи 4 ОЗ (машини та обладнання) — два роки замість п’яти. Дію цієї норми продовжено на рік — до 31.12.2019 р. Втім стосується вона насамперед виробничих підприємств.

Слід зауважити, що операції з виплати (нарахування) зарплати фізособам-нерезидентам можуть визнаватися контрольованими.

Повідомляємо також, що Звіт про управління, консолідований звіт про управління, звіт про платежі на користь держави та консолідований звіт про платежі на користь держави, не є складовими фінзвітності і, відповідно, обов’язку подання таких звітів до контролюючих органів разом з декларацією з податку на прибуток підприємств законодавством не визначено.

Щодо оподаткування операцій з придбання акцій через рахунок умовного зберігання (ескроу), то варто врахувати, що у разі якщо заявник вимоги про придбання акцій резидент-юрособа, яка є платником податку на прибуток підприємств, або постійне представництво нерезидента здійснює виплату доходу нерезиденту-юрособі за операціями з придбання у неї акцій через рахунок умовного зберігання (ескроу), то такий резидент або постійне представництво нерезидента утримує та сплачує податок з таких доходів. При цьому такі особи зобов’язані відобразити відповідну суму виплаченого доходу у додатку ПН до декларації з податку на прибуток.