В Україні активізувалося шахрайство з картками: нові схеми

21.06.18

В Україні більше 60 з 82 банків постраждали від шахраїв. Зловмисники крадуть дані банківських карт і знімають гроші довірливих клієнтів. Лише у минулому році 77,6 тис. Українців клюнули на "вудку" шахраїв.

OBOZREVATEL розібрався, які схеми використовують злочинці і як не втратити свої заощадження.

Нова схема шахрайства

"Доброго дня! До вас звертається співробітник банку... Для підтвердження особи просимо вас назвати номер вашої картки і номер оператора, який видавав карту - три останні цифри на зворотному боці", - лунає записане звернення. Подібні дзвінки щодня отримують сотні українців. Як зазначають у Національному банку, в Україні активізувалися випадки шахрайства з використанням інтерактивних голосових відповідей (IVR).

Програма записує відповіді і передає їх шахраям. Повного номера картки та CVV (три останні цифри на зворотному боці картки) досить, щоб перевести гроші, заплатити за покупку в мережі або поповнити чужою картою свій мобільний номер.

"Якщо дзвонять невідомі особи, називаються працівниками будь-якого банку (служби безпеки, служби моніторингу, контакт-центру), з вимогою провести "ідентифікацію", надати/підтвердити дані карти або надати будь-які інші персональні дані, рекомендуємо негайно припинити таку розмову", - радять в НБУ.

"Якщо дзвонять невідомі особи, називаються працівниками будь-якого банку (служби безпеки, служби моніторингу, контакт-центру), з вимогою провести "ідентифікацію", надати/підтвердити дані карти або надати будь-які інші персональні дані, рекомендуємо негайно припинити таку розмову", - радять в НБУ.

Якщо "співробітник банку" намагається дізнатися повний номер карти, слово-пароль, суму і дату останнього поповнення картки, останні три цифри на зворотному боці картки, найімовірніше, це шахрай. Кодове слово і останню операцію по карті можуть запитати лише в тому випадку, якщо ви самі подзвонили в банк. В жодному разі не можна називати ПІН-код, логін/пароль в інтернет-банкінг, CVV/CVV-2, повний номер карти.

Як раніше докладно писав OBOZREVATEL, серед шахраїв також користується популярністю й інша схема. На мобільні номери розсилають СМС з інформацією про те, що банківська карта нібито заблокована через підозрілу активність, і, щоб не втратити кошти, треба підтвердити особу за номером телефону. По одному з таких номерів подзвонили журналісти OBOZREVATEL. Невідомий назвався співробітником Національного банку, який відповідає за цілу низку фінансових установ. Нібито для того, щоб зберегти свій рахунок в одному з банків, необхідно назвати номер карти і СМС, яка прийде на мобільний телефон.

Шахраям достатньо всього кілька секунд

Номер банківської картки та CVV/CVV-2 можуть підглянути на касі супермаркету, в кафе або ресторані, в магазині або в будь-якому іншому місці, де ви передаєте в чужі руки свою банківську карту. Захиститися від крадіжки даних можна лише в тому випадку, якщо ви самостійно розраховуєтеся карткою за допомогою терміналу.

Саму карту треба тримати таким чином, щоб її номер не могла підглянути стороння людина. Якщо ви набираєте ПІН-код на терміналі, циферблат варто прикривати рукою.

Щоб непомітно сфотографувати обидві сторони карти продавцеві або офіціантові в ресторані знадобиться всього лише кілька секунд.Зловмисники можуть самі скористатися отриманою інформацією або продати її. Через місяць гроші з карти зникнуть, і визначити, що дані вкрав, наприклад, касир у супермаркеті, буде складно.

За статистикою 80% випадків шахрайства з банківськими картами відбулися через неуважність або довірливість самих власників.Сучасні технології дозволяють красти інформацію з карти за допомогою спеціальних накладних пристроїв на банкомати. Але подібні схеми влітають зловмисникам у копієчку. Крім того, при знятті пристрою з банкомату шахраїв можуть затримати, а на самому пристрої є камера відеоспостереження. Обдурити клієнта банку по телефону або підглянути номер картки та CVV значно простіше.

Мільйонні збитки

В середньому на кожній незаконної операції шахраї отримували в минулому році 2,1 тис. грн, пояснює директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Олександр Яблунівський. "На один мільйон гривень видаткових операцій з використанням платіжних карток 77 гривень припадало на незаконні операції, тоді як у 2016 році ця сума становила майже 110 гривень", - цитує чиновника прес-служба відомства.

Так, загальна сума, яку вдалося незаконно отримати шахраям, скоротилася, проте при цьому зросла кількість шахрайських операцій у мережі. Хакери створюють цілі сайти, які під виглядом онлайн-магазинів і майданчиків для онлайн-переказів крадуть інформацію, яку довірливі українці самі ж вводять.

 

 

https://www.obozrevatel.com/ukr/economics/business-and-finance/v-ukraini-aktivizuvalosya-shahrajstvo-z-kartkami-novi-shemi.htm