Революція вже почалася: хто залишиться без роботи в Україні і як врятувати своє майбутнє

24.04.18

Ринок праці одним з перших реагує на технічний розвиток. Нові технології, автоматизовані системи, цифровизация - все це створює можливості для бізнесу, який активно реагує на інновації. Якщо ще кілька десятків років тому досить було отримати освіту і зберегти знання, то тепер в більшості сфер вищу освіту дає базу, яку доведеться розширювати все своє життя. Ринок глобалізується - українцям доводиться конкурувати не тільки зі своїми співвітчизниками, а й з іноземцями, а в доступному для огляду майбутньому - роботами.

"Обозреватель" вивчив дослідження Всесвітнього економічного форуму, McKinsey Global Institute, поспілкувався з українськими експертами і з'ясував, як зміниться ринок праці вже в найближчі роки.

Ті, хто відстануть, залишаться без роботи

Будь-яку роботу, яку може виконувати машина, в майбутньому буде виконувати машина, впевнені дослідники. Таким професіям, як вантажник або касир, дають всього 5-7 років. Мовляв, після цього вигідніше буде використовувати машини, які по заданим алгоритмам буду займатися транспортуванням вантажів, і спеціально обладнаними касами, на яких покупці самі зможуть "пробивати" свої покупки. Прогрес не загрожує тільки тим, хто займається творчістю, працює з людьми і т.п. Єдина сфера, яку ще не вдалося оцифрувати, це почуття.

В Україні звичні всім професії не зникнуть як мінімум 10-15 років, впевнений HR-експерт Олександр Білоус. Без роботи залишаться тільки ті, хто не встигне адаптуватися до змін. "Зараз навіть продавці в супермаркетах повинні вміти користуватися комп'ютерами, освоювати касові апарати. У майбутньому кожен повинен буде знати основи програмування - такі прогнози озвучують вже давно. І це логічно. Все більше завдань виконується автоматичні, цифровизация кожен день проникає в абсолютно всі сфери", - пояснює експерт.

З таким твердженням погоджується і дослідник Лідія Ткаченко. На її думку, Україна зміни ринку праці торкнуться, але зі значним запізненням.

"Вплив штучного інтелекту на майбутнє не означає кінець світу для робочих місць. Зрештою, машини не створюють себе. Швидше, ми повинні керуватися інноваціями відповідально. Це означає відкриття нових вікон можливостей, а не усунення їх", - йдеться в публікації ВЕФ.

Масштабні зміни торкнуться, але із запізненням, і сферу освіти. Фактично навчальні заклади створюють робочі місця для бізнесу. Ринок праці реагує на потреби роботодавців, а на вимоги до претендентів через якийсь час реагує і освітня система. Ще одне важливе трансформація - за таланти будуть конкурувати не тільки компанії, але й цілі міста. Вже зараз сотні міст після оголошення великими компанії інформації про відкриття чергового штабу змагаються за те, щоб привернути до себе бізнес.

Український ринок праці змінюється рівно так само, як і світової, але з певним запізненням. У той час як в США щомісячно скорочується кількість торгових центрів, в Україні спеціальність "продавець" залишається однією з найпопулярніших за кількістю розміщених вакансій.

 

"Дійсно, ми знаємо, що інтернет-майданчики більш перспективні. І тут нічого не потрібно доводити, подивіться на найбільшу мережу супермаркетів і, наприклад, відому всім онлайн-майданчик. Той, хто переміг за капіталізацією, той і виграв. І супермаркети в звичному нам вигляді вже давно програють ", - розповідає Білоус.

Експерти сходяться на думці: з огляду на українські реалії, затребуваними залишаться професії в таких сферах: охорона здоров'я, будівництво, ощадні технології, програмування, фінанси, аграрний сектор. У той же час юристи вже через 7-10 років можуть стати куди менш затребуваними. Більшість форм можна буде заповнити за допомогою спеціалізованих програм, а нотаріусу можуть зовсім зникнути.

Нагадаємо, як раніше писав "Обозреватель", програми та роботи зможуть частково або повністю виконувати 60% роботи , яку зараз роблять люди. Частина професій зовсім зникне, а іншим, щоб залишатися затребуваними, доведеться опановувати нові навички.

Читайте всі новини по темі "Економіка України: прогнози" на сайті "Обозреватель".