Україні загрожує дефіцит соняшника

20.09.17

Експерти заспокоюють, що рослинна олія в магазинах не подорожчає

Аграрії цього року прогнозують неврожай соняшнику через літню спеку та посуху. Соняшники на полях недостиглі і вже давно сухі. Цього літа на соняшникових полях в Варварівці температура вдень досягала сорока градусів. Через це навіть теплолюбні соняшники засохли. "Бачимо, що він передчасно згорів. Повинно бути на ньому ще зелене листя і капелюшок набагато більший – вдвічі. А так все воно шелестить, згоріло" – розповідає головний агроном агропідприємства Григорій Гура.

Перші тонни нового врожаю селяни вже везуть в олійниці. Але посуха має великий вплив і на якість насіння. "На даний момент масличність не надто висока, але сподіваємося, що будуть ще інші поставки, ще показники будуть змінюватися. А масличність дуже важлива для кінцевої продукції, для розрахунків з клієнтами, з постачальниками", – пояснила керівниця лабораторії олійно-екстракційного заводу Наталія Шкабарня.

Компенсувати якість кількістю зібраного не вдасться. Урожай – чи не вдвічі менший, ніж зазвичай, підрахували в обласному департаменті агропромислового розвитку. "Врожайність у нас низька по соняшнику. Є райони в яких і 9, і 8 центнерів з гектара отримують", – зазначив заступник директора департаменту агропромислового розвитку Запорізької облдержадміністрації Олександр Ясинецький.

Втім, низький урожай на ціну олії в магазинах вплинути не повинен, заспокоюють фахівці. Тому що соняшнику в Україні вирощують значно більше, ніж треба для внутрішнього споживання. А надлишки насіння експортують за досить стабільними світовими цінами.

"На сьогоднішній день в світі немає передумов для збільшення вартості олії, тому і переробники в Україні теж при низькому рівні рентабельності все ж будуть намагатися залишати ціну олії на рівні минулорічної", – говорить директор з технічних питань маслоекстракційного заводу Олександр Ясинецький.

А це приблизно сімсот шістдесят доларів за тонну.

 

segodnya.ua