ДОРОТИЧ: ВЛАСТЬ НЕ ЗАИНТЕРЕСОВАНА НАВОДИТЬ ПОРЯДОК В ГФС

11.07.17

После массовой хакерской атаки киберполиця рекомендует всем пользователям программы М.Е.Doc изменить пароли и электронные цифровые подписи. Правоохранители предупреждают, что эти данные могут быть скомпрометированы.

 
М.Е.Doc — украинское программное обеспечение для электронного документооборота с контролирующими органами, контрагентами или партнерами. После того, как 27 июня произошла массовая атака на компьютеры украинских предприятий и учреждений вирусом-вредителем Petya А, в киберполиции предположили, а специалисты по компьютерной безопасности компании Microsoft подтвердили, что атака началась именно с системы автоматического обновления программы М.Е.Doc.
 
О вирусной атаке, как она повлияла на рынок, и как в целом сегодня работается бизнесу, в эфире радиостанции Голос Столицы прокомментировал председатель Всеукраинской общественной организации «Союз защиты предпринимательства» Сергей Доротич.
 
Чому саме М.Е.Doc була обрана для атаки?
 
— Так, насправді існує цілий ряд альтернатив — і iFin, і «Соната», але більша половина бізнесу, за нашою оцінкою, користувалась саме програмою М.Е.Doc. Чому? Ви знаєте, у нас склалась така практика, що державні наші службовці дуже негативно сприймають будь-які видозміни і, зокрема, я говорив зі своїм бухгалтером, ми теж постраждали, у нас накрився комп'ютер, бухгалтерські програми. Коли спілкувались з працівниками податкової, яку програму поставити, вони так неформально натякали, що краще М.Е.Doc, бо з ним працювати легше. Крім того, дуже часто і зараз, до речі, спостерігається проблема в частині обміну даними з податковою. Тому в зовсім неформальний спосіб пропонувався варіант, і підприємці розуміли, що замовлення від державних податкових інспекторів, щоби не наражатись на якісь неприємності, бізнес завжди заручник взаємовідносин, намагається якось знайти підходи до податківців, щоб їх не дратувати податківців, ставили люди М.Е.Doc.

© Фото: ru.torange.biz
Атака Petya.A нанесла убытков экономике Украины в 0,2% ВВП — Крамаренко
Кіберполіція рекомендує змінити паролі та електронні цифрові підписи. Ви вже змінили?
 
— Ми не тільки змінили, ми вже свої комп'ютери відвезли до програмістів, прочистили.
 
Вдалось зберегти інформацію?
 
— Ні, при всьому бажанні дуже багато інформації втрачено. Я зараз перед ефіром спілкувався з бухгалтерією, чи щось вдалось, чи щось вдалося зробити. Вони кажуть, що ні, на жаль, дуже багато інформації втрачено, але програмне забезпечення поновлено, функціонує. Це справді такий, серйозний удар, я думаю, що ті цифри, які офіційно озвучує наше керівництво держави, вони не зовсім відповідають дійсності. Я просто скажу, що в зв'язку з певною завантаженістю моїх бухгалтерів, наприклад, ми не подавали якогось звернення до правоохоронних органів, тобто я впевнений, що таке підприємство, як моє, не відображено в статистиці і таких підприємств десятки тисяч. Тому зараз люди не займаються цим, вони розуміють, який сенс звертатись до поліції, кіберполіції, яка прогавила цю хакерську атаку.
 
Щодо проблем з боку фіскальних органів. Чи були вони?
 
— Останні 10 років наші очільники в ДФС, які постійно змінюються, обіцяють електронний кабінет, але його не має, він повноцінно не працює, як і, на жаль, повноцінно не працюють більшість електронних сервісів. Давайте згадаємо нещодавні події щодо закриття суб'єктів підприємницької діяльності, так званих ФОПів сплячих, було задекларовано, сказано, що дистанційний сервіс закриття. Не працює до сих пір. Уже пройшло з Нового року скільки, вже перше півріччя закінчилось, а сервіс як не працював, так і не працює. Те ж саме і щодо електронного кабінету. Це, справді, потрібна річ. Її очікує бізнес і це якраз можливість побороти корупцію, тому що мінімізується контакт інспекторів, працівників ДФС, безпосередньо з суб'єктом, який постійно піддається утиску, вимаганню і постійно будуть хабарі. Але воно не робиться. А як воно може робитись, коли постійні йдуть утиски, наїзди, вилучення серверів і гноблення програмістів.
 
Департамент кіберполіції СБУ каже, що вірус був лише прикриттям, а насправді зловмисники збирали коди ЄДРПУО і отримували віддалений доступ до даних та обладнання…
 
— Я чув багато заяв, я цікавлюсь, тому що сам постраждав. Переймаюсь цією проблемою і до сих пір, хоч і бухгалтер заспокоює, що вже немає підстав…
 
Викачувати дані якісь можна. Коди ЄДРПУО — це на кожній печатці юридичної особи є. Які можна зловживання робити з кодом, я не знаю. Витягнути якісь комерційні дані — так, це можливо, спеціальні хробаки, вірус, які витягують, а з ЄДРПУО — куди ти його приклеїш. Це не зовсім фахова, компетентна заява, яких чимало лунало. В Австралії дуже цікавий факт, насмішили, але збіг обставин — шоколадна фабрика зупинилась через ураження вірусом Petya A. Тобто понад 60 країн постраждало. Як — не знаю, але так.

© minagro.gov.ua
Как торговые преференции ЕС повлияют на экономику Украины. Комментарий замминистра
Чи користуєтеся ви сервісами, які дозволяють перевіряти контрагентів, дивитися на стан власного підприємства, щоби застерегтися від рейдерських атак?
 
— Думаю, що це ні для кого зараз не буде якоюсь новиною, підприємці, які хочуть досягти якихось результатів, вони повинні користуватися сучасними продуктами. І в тому числі платформа Opendatabot, платформа Мін'юсту, іншого роду сервіси, які надають і приватний сектор, і державний сектор. Тому що це реалії. Ми завжди є заручниками цих реалій. Зокрема, про які ми щойно говорили — вірусні загрози, різного роду втрата даних. Але інформаційні технології дозволяють оперативніше приймати рішення, в якійсь мірі упереджувати негаразди. Я особисто тому користуюся цим.
 
Opendatabot оприлюднив нещодавно дані моніторингу. Згідно з ним, фізичні особи — підприємці заборгували податків майже на чотири мільярди гривень. При цьому чверть боргу належить 100 підприємцям.
 
— Стосовно цього боргу вже неодноразово ми спілкувалися на різного роду круглих столах. Природа, скажімо так, генерування, чи народження цього боргу, вона дуже специфічна. Складається вона з двох частин. Дві проблеми їх створили. Перше — некомпетентність і неграмотність, і безвідповідальність підприємців. Тут я погоджуюся. Вони в якійсь мірі невірно трактували законодавство, не провели консультації, не розібралися, і не сплачували вчасно податки. Це здебільшого. Там є інші ще виключення. І безвідповідальна робота нашого державного оператора. Тому що ми багато чуємо заяв від прем'єра, від президента, від міністрів, від голови ДФС — колишнього і того, що зараз виконує обов'язки, що податкова виконує сервісні функції. Не виконує вона, ніколи не виконувала, і дай Бог, щоби виконала нарешті. В нас податкова — це репресивний орган, який тільки дивиться з-за рогу, щоби ти помилився, і потім тебе за це покарати, жорстоко, зідрати з тебе і всім сказати, що от, бачите, піймали корупціонера-порушника.
 
В податковій попереджають підприємців, що вже є борг?
 
— Чимало випадків, до нас надходять скарги, що не попереджають. ДФС не надає того сервісу… А вони це прекрасно бачать. В них же дані виходять на моніторі. Вони зразу бачать, той суб'єкт не заплатив. Наберіть по телефону, є завжди контактний номер телефону підприємця, і спитайте, що у вас сталося, чого ви не заплатили, чи ви заплатили не туди, ми вас попереджаємо. Хоч якось вийдіть на контакт. А от це безвідповідальність з двох сторін. Вона і породжує той сніговий ком. Не можна сказати, що це така вже сума, тому що там більша половина, як ми робили аналіз, це штрафні санкції і пеня на оплату. Але насправді така заборгованість існує.

© Государственная фискальная служба
Пока Насиров отстранен, ГФС можно реформировать — эксперт
Як вирішувати проблему цієї заборгованості? Бо штрафні санкції не діють.
 
— Так. Звичайно, велика проблема. Тому що приватний підприємець, він відповідає своїм майном. Тобто може бути стягнення особистого майна та квартири, машини. Це вже небезпечна ситуація. Є у нас один підприємець, в якого заборгованість 140 тисяч гривень. Ми зараз намагаємося якось знайти компроміс з ДФС. Він не знав, і в нього цей борг тягнеться тривалий час. Наросла пеня, і тільки зараз, під час контрольного заходу, виявили, що в нього така заборгованість.
 
Державна служба з питань праці з початку року отримала майже три тисячі скарг від громадян на недотримання роботодавцями виплат мінімальної заробітної плати. Вже наклали десятки штрафів…
 
— 320 тисяч — максимальний штраф, який є відповідно до законодавства за не допуск до перевірки, а за неоформлення працівника — 96 тисяч гривен.
 
Немаленька цифра, але я наскільки пам'ятаю ту статистику, що виявлено близько десятка неоформлених працівників, а все решта скарги були більше характеру претензій до роботодавців від робітників. Якщо з трьох тисяч скарг лише десяток, справді, неоформлених, то я б сказав, що у нас взагалі ідеальна ситуація. Насправді це не так.
 
А як насправді?
 
— Насправді у нас є тіньова зайнятість, але виявити її вкрай важко, які б штрафи ви не малювали, це лише стимулює корупційну складову.
 
Підвищення мінімалки аргументували стимулюванням виходу тіньової економіки у світло. Це відбулось?
 
— Курчат восени порахуємо. Особисто я прихильник ліберальних ринкових реформ, які не є директивними чи адміністративними, що прокинувся прем'єр і каже: я хочу зарплату 3200. Він не порахував економічного зв'язку, можливості і який від цього буде ефект. А ефект поганий, бо відчуваю ще більшу тінізацію. Пройшло масове скорочення робочих місць, і ми за другий квартал отримали погану статистику. У нас вперше рівень безробіття офіційного пересягнув позначку 10%. Нічого гарного в цьому немає. Чому? Тому що пішла оптимізація. Навіть я в себе на підприємстві одну людину скоротив. Це перше. Друге пройшло, я вважаю, що дуже погане, дуже поганої такої директивної вимоги щодо мінімальної заробітної плати — пройшов зріз свідомості певних працівників. Скажу так. В мене є шкала, так я підняв нижню планку, верхня залишилась така сама, тобто розрив між низькокваліфікованим і висококваліфікованим працівником зменшився, і це несправедливо. Тобто людина отримувала якийсь досвід, отримувала вищу освіту, працювала.

Власти должны советоваться с бизнесом об уровне минимальных зарплат — эксперт
В планах уряду є введення різних рівнів мінімальних заробітних плат з прив'язкою також до кваліфікації.
 
— Це було б логічно, але зараз вони в якійсь мірі наздоганяють. Спочатку вони підняли для всіх, а зараз вони розуміють, що схибили і починають шукати шляхи, тому що це не зовсім правильний підхід. Підхід правильний ринковий — це створювати альтернативу. Якщо хотіла, справді, держава підняти мінімальну заробітну плату, її треба піднімати, тому що у нас рівень інфляції за останні чотири роки сягнув понад 300%, давайте не будемо забувати курс іноземної валюти до гривні в 2013-му році чи на початку 2014-го року і зараз. Тобто ми розуміємо, що люди в три рази стали бідніші і треба було індексувати, але зробіть це в ринковий спосіб, простимулюйте ринок, дуже просто. Є державний сектор — підніміть заробітну плату в державному секторі і створіть альтернативу, і тоді ринок буде підлаштовуватись, приватний сектор буде підлаштовуватись, підприємець буде підлаштовуватися.
 
Якщо говорити про контролюючі органи, то в Україні не затверджений офіційний документ, свідоцтво інспектора. Тобто і перевірки не може бути?
 
— Станом на сьогодні питання перевірок дотримання правил охорони праці підвішене, тільки щодо безпеки праці. Чому? Тому що станом на вчора, скажімо так, я не бачив, щоби було затверджене посвідчення встановленого зразку. Воно повинно відображено бути в електронному реєстрі для того, щоби суб'єкт господарювання впевнився, що до нього прийшли саме вони. Я хочу нагадати, що, на жаль, після запровадження норми штрафних санкцій такого розміру, 320 тисяч гривень за не допуск, було чимало шахрайських дій по всій Україні, коли незрозумілі люди приходили, називались якимись комісіями, показували якісь посвідчення депутатів, представників державних органів і вимагали грошей. Таких випадків чимало.
 
Інституційна реформа ДФС — в чому її різниця від точкових реформаторських кроків?
 
— Я б назвав це однією фразою класичного фільму: «Заграница нам поможет». Тобто певною мірою розчарувавшись у власних силах чи власній спроможності, ми звертаємось до зовнішніх інституцій, щоби допомогли нам реформувати чи не найбільш корумпований орган — нашу ДФС, тому що, справді, всі попередні намагання закінчувались деклараціями, а віз і нині там. Нічого не змінилось. Чому не змінилось? Це тема не однієї передачі, щоби розібратись. В першу чергу, ніхто не зацікавлений з нашого найвищого керівництва навести лад, тому що ми повинні розуміти, що таке ДФС — це головний репресивний орган, який слугує нашим головним політичним елітам. Тому що ми розуміємо, що ДФС притягне до відповідальності у разі несплати податків чи звинувачення у несплаті податків. Можна поставити в рамки чи в певну систему координат кожного громадянина України, кожного підприємця. З 1 січня у нас де-юре не існує податкової міліції, а ви зайдіть на сайт першого заступника ДФС Сергія Білана чи сторінку у Facebook. Він постійно звітує, як вони когось, зловили, відібрали, віджали.
 
Ранее политический эксперт Михаил Павлив предположил, что появление вируса после обновления программы, которую используют госорганы и банковский сектор Украины, связано с планируемым визитом ревизора США, который должен проверить ход борьбы с коррупцией.
 
Президент компании «Интернет инвест» Александр Ольшанский считает, что  вирус прежде всего научил украинские компании хранить резервные копии

Голос Столицы: http://gs.fm/experts/20170706/4696850/dorotich-vlast-ne-zainteresovana-navesti-poryadok-v-gfs.html