Податкова амністія буде черговою шпариною для корупції

16.06.16

Голова Всеукраїнської громадської організації «Союз захисту підприємництва» Сергій Доротич в ефірі радіостанції Голос Столиці заявив, що проведення податкової амністії без суттєвої чистки ДФС і реформи не призведе до позитивного результату.

 

Голова Фіскальної служби Роман Насіроввиступив проти податкової амністії в 2016 році. За його словами, щорічні податкові амністії - це неправильний сигнал. Він виступив за досудове вирішення спорів між бізнесом та податковими органами.

Нагадаємо, що на сайті Верховної Ради зареєстрований законопроект, який стосується податкової амністії і оподаткування непідтвердженого доходу. Амністія пропонується українцям, якщо вони добровільно оприлюднюють суми, що перевищують 200 тисяч гривень.

Наскільки ефективною може бути податкова амністія в нинішніх умовах, в ефірі радіостанції Голос Столиціспрогнозував голова Всеукраїнської громадської організації «Союз захисту підприємництва» Сергій Доротич.

Як ви прокоментуєте думку голови фіскальної служби?

― Перш за все треба розібратись, що таке податкова амністія. Податкова амністія в міжнародній практиці – це ряд заходів, які направлені на надання права сплати у певний спосіб податків, які направлені на перехід у правове поле взаємовідносин між платником податків і державою. Зазвичай це відбувається тоді, коли є знання, попередня податкова система чи попередні взаємовідносини були недосконалі або такі, що не відповідають потребам. У нас на сьогоднішній день не відбулось якихось таких заходів, такого визнання, що попередня податкова система була недосконала, чи зробили якісь видозміни, провели люстрацію Державної фіскальної служби, поміняли тотально всіх керівників чи очільників. Тобто немає підстав, щоб озвучувати на всю країну про податкову амністію.

Якщо мова йде про ті законопроекти, які тільки зараз зареєстровані, зокрема, законопроект №4713 щодо податкової амністії, то він зареєстрований і не пройшов першого читання. І говорити про амністію як про щось таке, що насувається, дуже рано. Ми всі чекаємо. Я, зокрема, є учасником робочої групи КМУ, яка обговорює заплановані варіанти, плануємо варіанти податкової реформи, але якоїсь чітко викришталізованої картини «зробимо так чи інакше» немає. Відтак, говорити про податкову реформу передчасно.

Тобто ви не згодні з Насіровим?

― Щодо висновків Насірова, то вони теж некоректні, тому що він казав про минулорічний чи позаминулорічний досвід, коли запроваджувався так званий податковий компроміс. Він взагалі не стосувався фізичних осіб. Він стосувався великих платників податків, суб’єктів господарювання. Справді, щодо них робились певні преференції і, скажімо так, закривались очі на попередні їхні зловживання з урахуванням того, що ці зловживання були за часів попереднього режиму і їм надавались певні можливості сплатити податки. Але цей варіант, який був запропонований і прийнятий ВРУ, на моє глибоке переконання, не досяг бажаного ефекту. Утворилась корупційна складова, яка дала можливість не дуже гарними справами займатись як працівникам Державної фіскальної служби, так і нерадивим суб’єктам господарювання.

Мотивували минулорічну амністію, щоб вивести якусь частку бізнесу з тіні. Але це не вдалось зробити, а вийшло так, що ці люди не сплатили податків і не вивели бізнес із прихованих каналів?

― Абсолютно правильно. Тінізація бізнесу продовжується. Найбільше грішать великі платники податків. Сьогодні на робочій групі КМУ ми обговорювали, що збитки, які вони собі намалювали, сотні мільярдів гривен, в більшості випадків не підтверджені. Тобто йдуть процеси мінімізації, є підприємства чи податкові ями, які займаються конвертацією безготівкових коштів в готівкові. Все це тому, що люстрація в податкових органах не відбулась, там ті ж самі люди на середньому і нижчих рівнях. Помінялись в якійсь мірі очільник перші, але система недосконала, гнила. Для того, щоб говорити про податкову амністію, її треба змінити, повністю вихолостити стайні, повиганяти корупціонерів, які прийшли в зазначені схеми, і тільки потім говорити про якісь амністії. Інакше просто залишиться якась шпарина, якою не добропорядний бізнес скористається під патронатом корупціонерів у Державній фіскальній службі.

Тобто амністія цьогоріч не потрібна?

― Я б сказав, що амністія була б доречна цього року, якби цього року ми б з вами побачили, що справді пройде податкова реформа зі зміною взаємовідносин платника податків і держави, Державної фіскальної служби. А так як цього не відбувається, то говорити про якусь амністію взагалі недоречно.

Як має проводитись амністія?

― У законопроекті під номером 4713 розписаний інструмент цієї амністії. Наскільки він коректний, я б зараз не брався обговорювати, тому що законопроекти, які вносяться, зазвичай видозмінюються в Комітетах настільки, що до первинного джерела відношення не мають. Однак ті всі інструменти можна розглядати і якось обговорювати суспільством тоді, коли зрозуміло, для чого це робиться. Тому що на сьогоднішній день такі ініціативи більше нагадують можливість створити певні шпарини, комусь легально використати свої кошти, які десь приховані, щоб їх офіційно влити в свою справу.

До речі, експерт громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» Володимир Дубровський заявив, що оподатковувати використання робочої сили неправильно, тому політикам варто задуматися над повним скасуванням ЄСВ.