Податкова міліція залишилась недоторканим монстром

06.06.16

Реформи не зачепили роботу податкової міліції, вважає голова Всеукраїнської громадської організації «Союз захисту підприємництва» Сергій Доротич. Це відомство, за його словами, продовжує займатися кришуванням нелегальних схем і поборами бізнесу, залишаючись недоторканим монстром.

Як оцінює роботу податкової міліції бізнес, чи потребує це відомство реформування та якого саме, в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів голова Всеукраїнської громадської організації «Союз захисту підприємництва» Сергій Доротич.

Чи справді податкова міліція працює поза законом?

- Я радий, що ці висновки лунають вже з вуст міністра фінансів. Кожен політик, перед тим, як балотуватися на якусь посаду чи перед очікуванням нових призначень, бере на себе зобов'язання ліквідувати податкову міліцію як віджилий механізм, архаїзм. Але однаково віз і нині там. Цей монстр продовжує функціонувати, продовжує займатися кришуванням нелегальних схем, поборами бізнесу. Є постійні звернення підприємців, які ми отримуємо. Єприклади, коли в регіонах люди все самотужки протистоять оцим силовим наїздам, є вже випадки застосування зброї, дуже погана тенденція. І я сподіваюсь, що Міністр фінансів, окрім гасел, перейде до реальних дій і подасть на розгляд Кабміну проект постанови щодо реформування зазначеного структурного підрозділу.

Якщо закон «Про міліцію» не діє, яким чином існує і працює податкова міліція, яким законом регулюється її робота?

 

- Є підзаконні акти, постановами врегульована діяльність, але фактично вона йде всупереч чинному законодавству. У нас існує така практика в країні, коли законам, прийнятим ВР, дуже часто не відповідають постанови Кабміну. Про накази міністерств і відомств я взагалі мовчу. Існує суперечність чинному законодавству.

Міністр Данилюк пропонує створити Аналітична службу замість податкової міліції. Наскільки це може бути ефективний орган?

- Якщо взяти міжнародну практику, європейську зокрема, то там є такі структурні підрозділи, які проводять роботу з ризиками. Аналізують ці ризики, проводять певні дослідження та певні слідчі дії. І лише тоді, коли вони на 100% переконані, що там є різного роду зловживання, вони вживають певних заходів. Можливо, мова йде саме про такий підрозділ, який буде проводити моніторинг операцій на внутрішньому ринку, операцій, пов'язаних з розмитненням товарів, відслідковувати ті ланцюжки, які ведуть до кримінальних чи напівкримінальних схем мінімізації податків, а потім передавати відповідні матеріали. Хочеться вірити, що буде європейська практика запроваджена. Однак, практика показує в Україні зовсім інше, що кожен прийдешній уряд ще більше посилює репресивні органи новими повноваженнями і в той чи інший спосіб впливає на бізнес, спонукаючи для продовження роботи корупційних схем.

За словами Міністра фінансів, служба буде виконувати аналітичні функції, боротися зі схемами, що дозволяють уникнути оподаткування, та іншими економічними злочинами проти держави.

- Дай Боже, тому що у нас всі тільки говорять, а схеми мінімізації та податкові ями так і існують. І ні для кого не секрет, що існують вони під прикриттям саме певних очільників, зокрема податкової міліції. Податкова у нас так і залишилася нетронутим монстром. Люстрація відбулася суто формально, людей просто з одних крісел пересадили в інші, провели ротацію, перекинули з регіону в регіон. Залишилися ті самі схеми, помінялися дещо правила гри, піднялися тарифні ставки, але боротьба відбувається тільки здебільшого в заявах наших політиків.

Ви сумніваєтеся, що створення аналітичної служби позитивно позначиться на роботі підприємців?

- Якби аналітична служба була б створена за європейським зразком, то тягар був би знятий з шиї підприємців. Це стимулювало би певною мірою і активність бізнесу, який би відчув якісь перспективи. Друге питання, хто дасть це зробити Данилюку? Давайте будемо відвертими, можливо, Данилюк і справді хоче щось змінити, але скільки в нього повноважень?

Глава комітету з питань податкової та митної політики ВРУ Ніна Южаніна каже, що систему спрощеного оподаткування не можна відразу ліквідувати, спочатку треба запропонувати щось натомість для малих платників податків. Прокоментуйте цю заяву.

- Пані Южаніна вже зробила висновки зі своїх попередніх помилок, бо законопроект 3357, який вона лобіювала перед Новим Роком, передбачав суттєве урізання спрощеної системи. На сьогоднішній день спрощена система: ковток свіжого повітря. Це можливість розвивати бізнес-активність малим підприємцям. Бізнес готовий платити і більше, аби тільки не контактувати з корупціонерами, які сидять в тих самих кабінетах. І раніше збирали для ПР за ланцюжком, зараз збирають для когось іншого. Бізнес боїться будь-якого контакту з податковою системою. Тому спрощена система оподаткування, це можливість без додаткового контакту розвивати бізнес-середовище.

Голос Столиці